Google ve ona bağlı servisler olan YouTube, Gmail, Google Analytics bugün kısa süreliğine Türkiye’de erişim dışı kaldı. Türkiye’deki kullanıcılar bu durumu Google ve Rekabet Kurumu arasında yaşanan “haksız rekabet” krizine dayandırsa da başka nedenlerden de söz edebiliriz. Gelin, Google Türkiye’de neden çöktü sorusuna birlikte yanıt arayalım.

Rekabet Kurumu’nun Google’a kestiği ceza, Google’ın ceza karşılığında aldığı yaptırım kararı ve son olarak 19 Aralık’ta yaşanan erişim sorunları, siber saldırı tatbikatları… Alışık olmadığımız bir haftayı geride bırakırken yaşanan sorunlar, internette pek çok bilgi kirliliğine de neden oluyor. 

Türkiye’deki kullanıcılar, yaşanan erişim sorunlarını Google Türkiye krizine bağlama eğilimi gösteriyorlar. Şu an için bu iki olayı birbirlerine bağlamak güç. Her iki taraftan da erişim sorunlarının nedenine ilişkin, kriz ile bağlantılı bir resmi açıklama yok.

Türkiye cephesinden yapılan tek açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’dan geldi. Sayan, USOM ekiplerinin araştırmayı sürdürdüğünü söyledi. Açıklamasındaki en dikkat çeken nokta, “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır” cümlesi oldu.

Google’da yaşanan erişim sorunları için şu ihtimaller karşımıza çıkıyor:

  • Google Avrupa ya da diğer sunucularında sorun çıkması,
  • Rekabet Kurumu ve Google krizi,
  • Siber Kalkan 2019 tatbikatı,

Google’ın Avrupa’daki sunucularında sorun çıkması ihtimali her geçen dakika biraz daha şansını kaybediyor. Çünkü Google’dan böyle bir açıklama gelmedi. Sorunlar Avrupa ülkelerinde değil, Balkan Ülkeleri’nde ve Türkiye’de baş gösterdi. 

Rekabet Kurumu ve Google krizi ihtimali de hemen hemen herkesin aklına gelen ilk madde. Ancak krizin Google’ın hizmetini bütünüyle kesmesiyle bir ilgisi yok. Anlaşmazlığın çıkış noktası Google’ın mobil uygulamalarını Android’de ön yüklü olarak sunması, bunun da haksız rekabete yol açması. Bu nedenle iki taraftan birinin erişim sorununa neden olması krizi bambaşka bir boyuta taşırdı. 

Son ihtimal ise Siber Kalkan Tatbikatı. Bu tatbikat sırasında Türkiye’de pek çok internet sitesi, sosyal medya uygulaması ve bankacılık hizmetleri kısa süreli erişim sorunları yaşayabilir. Zira 2019’da 136 binden fazla siber saldırı gerçekleşti. USOM’un amacı tüm senaryoları deneyerek, giderek hiddetlenen siber savaşta güvenliği sağlamak.

Aslında Türkiye’de faaliyet gösteren hemen hemen her yabancı şirket ile yaşanan bir anlaşmazlık sonrasında bu önemli cümleyi duyuyoruz. Hatırlarsanız ödeme servisi PayPal, 2016’da Türkiye faaliyetlerini benzer bir nedenle durdurmuştu. Türkiye, PayPal’dan ülkemizdeki kullanıcıların bilgilerini yurt dışında değil, Türkiye’de bulundurmasını istemişti. 

PayPal ise Türkiye’de bu sunucu açmayı reddetmiş ve Türkiye’deki faaliyetlerini tamamen askıya almıştı. Dr. Sayan’ın Google erişim sorunlarından sonra yaptığı “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır” sözü PayPal olayından sonra pek çok devlet yetkilisi ve teknoloji alanında uzman kişiler tarafından tekrarlandı. Süreç Google Türkiye krizine kadar uzandı.

Dr. Sayan’ın açıklamasında yer alan son cümle, Google’a ve servislerine yaşanan erişim sorunlarına ilişkin bir “Acaba?” daha akıllara getiriyor. Zira Türkiye ve Google arasındaki kriz, sadece Google’ın Android uygulamalarına bağlı bir kriz olmayabilir. 

 


Yazar Hakkında

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.