Marka Tescil Başvurusu

Türkiye sınırları içinde marka tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumuna (TPE) yapılır. Bu kurumdan başka hiç bir kurum, kuruluş ve firma markayı tescilleme ve başvuru alma yetkisine sahip değildir !


Başvuruyu yapacak tüzel yada şahış kişiler marka tescil başvurusunu kendileri direk Türk Patent ve Marka Kurumuna yapabileceği gibi aracı marka tescil danışmanlık ofisleri aracılığı ile de yapabilirler

Marka tescil başvurusu aşaması belgeye giden ilk yoldur. Bu sebep ile ilk aşamada yapılan yanlış bir hamle süreci sıkıntıya sokacaktır.

Yanlış bir başvuru durumunda neler ile karşılaşabilim ?

Marka tescil başvuru harcı geri iadesi olmayan bir harçtır. Yani marka tescil Red durumunda yatırılan marka tescil harcı kurumdan geri iade talebinde bulunamazsız.
Bundan da önemli olan bir durum var ki özellikle firmalar için hayati bir önem taşımaktadır; Marka tescil başvuru süresi toplamda 4-8 ay gibi bir zaman almaktadır. Bu süreçte firmalar tanıtım ve üretim faaliyetlerine devam etmekte ve marka bilinirliği artmaktadır. Eğer ki tescil edilmeyecek bir başvuru yapılmış ve piyasaya bu isim lanse edilmiş ise geri dönüşü maddi ve manevi olarak firmayı sıkıntıya sokacaktır. Ayrıca tescil edilmemesini nedeni benzer başvuru olaması yüksek ihtimal olduğu için asıl marka sahibi size maddi/manevi birçok konuda dava açma yetkisine de sahip olacaktır.
Bir red almanız durumunda kaybedeceğiniz diğer bir kalem ise ZAMAN. Tekrar farklı bir isim ile yapılan marka tescil başvurusunda ortalama 4-8 ay daha beklemek zorunda kalacaksınız

Bu nedenlerden dolayı bu konuda uzman bir danışmanlık ofisi ile çalışılması bu gibi riskleri en asgari düzeye çekecektir.

Hizmetlerimiz